Íme egy egyszerű útmutató arról, hogyan kell használni a BMP180 légnyomás- és hőmérséklet-szenzor a Raspberry Pi eszközével. A BMP180 szenzor képes mérni a légnyomást és a hőmérsékletet, így hasznos meteorológiai állomásokhoz, magasságkövetéshez és egyéb környezeti megfigyelő alkalmazásokhoz.
Amire szükséged lesz
- Raspberry Pi
- BMP180 szenzormodul
- Próbapanel és összekötő vezetékek
- Egy számítógép, amellyel SSH-n keresztül hozzáférhet a Raspberry Pi-hez, vagy egy csatlakoztatott billentyűzet és monitor
- A Raspberry Pi-re telepített Python
1. lépés: A huzalozás BMP180 a Raspberry Pi-hez
A BMP180 az I2C-protokollon keresztül kommunikál a Raspberry Pi-vel.
Csatlakozások (I2C mód)
| BMP180 Pin | Raspberry Pi Pin |
|---|---|
| VCC | 3,3 V (1. tű) |
| GND | Földelés (6. érintkező) |
| SDA | SDA (Pin 3, GPIO2) |
| SCL | SCL (5. tű, GPIO3) |
2. lépés: Az I2C interfész engedélyezése a Raspberry Pi-n
- Nyissa meg a Raspberry Pi konfigurációs eszközt:
sudo raspi-config - Navigáljon ide: Interfész beállítások > I2C
- A Raspberry Pi újraindítása:
sudo reboot
3. lépés: A szükséges könyvtárak telepítése
-
sudo apt update && sudo apt upgrade -y - Telepítse az I2C eszközöket és a szükséges Python könyvtárakat:
sudo apt install -y i2c-tools python3-smbus python3-pip sudo pip3 install bmp180 - Ellenőrizze, hogy a BMP180 észlelhető az I2C buszon:
Látnia kell az eszköz címét (általábansudo i2cdetect -y 10x77) in the output.
4. lépés: Adatok beolvasása a BMP180
Használja a következő Python-szkriptet a hőmérséklet- és nyomásadatok leolvasásához a BMP180.
Python kódpélda
python
import time
import bmp180
# Create a sensor object
sensor = bmp180.BMP180python
()
# Hőmérséklet és nyomás leolvasása és megjelenítése
while True:
temperature = sensor.read_temperature()
pressure = sensor.read_pressure()
altitude = sensor.read_altitude()
print(f"Hőmérséklet: {temperature:.2f} °C")
print(f"Nyomás: {pressure / 100.0:.2f} hPa")
print(f"Magasság: {altitude:.2f} m")
print("------------------------")
time.sleep(2)
5. lépés: Alkalmazásai a BMP180
- Időjárás-állomások: Mérje meg a légnyomást és a hőmérsékletet az időjárási minták előrejelzéséhez.
- Magasságkövetés: Használja a szenzort a magasságváltozások követésére, ami hasznos drónprojektekhez vagy szabadtéri tevékenységekhez.
- Környezeti megfigyelés: Kövesse figyelemmel a környezeti feltételeket, például a légnyomásváltozásokat, amelyek vihart vagy más időjárási jelenséget jelezhetnek.
Hibaelhárítás
-
Eszköz nem észlelhető:
- Győződjön meg arról, hogy az SDA és SCL pinek megfelelően vannak csatlakoztatva.
- Ellenőrizze, hogy az I2C interfész engedélyezve van-e a Raspberry Pi-n.
-
Pontatlan mérések:
- Gondoskodjon arról, hogy a mérés során a szenzor ne legyen kitéve szélsőséges hőmérsékletnek vagy nyomásváltozásnak.
- Verify proper sensor calibration if results seem off.
-
I2C hibák:
- Ellenőrizze az esetleges címütközéseket az I2C buszon.
Összegzés
A BMP180 egy egyszerű, mégis hatékony szenzor, amely könnyen integrálható a Raspberry Pi projektjeidbe. Ezzel az útmutatóval nyomás- és hőmérsékleti adatokat olvashatsz le számos különböző alkalmazáshoz, az időjárás-állomásoktól kezdve a magasságmérésig.

